Dünden Bugüne Türkiye’nin En Hızlısı
Spor Etkinlikleri

Dünden Bugüne Türkiye’nin En Hızlısı

broadmin, 11 Ocak 2019

Nedir bu Türkiye’nin En Hızlısı diye yazımıza başlayalım. 10-14 yaş aralığındaki çocuklarımızın katılabildiği, Türkiye’nin dört bir yanında seçmelerin yapıldığı ve en nihayetinde de kısa mesafe dalında Türkiye’nin En Hızlı çocuklarının keşfedildiği bir etkinliktir. Ödülleriyle ve itibarıyla bu yaş kategorisinde yer alan çocukların yegane beklediği yarış olmanın yanında, atletizm camiasının da yakından ilgilendiği, yıl boyunca hazırlandıkları tek özel etkinliktir.

Türkiye’nin En Hızlısı, bu yıl tam 5 yaşında. Tam 5 yıldır Türkiye’nin En Hızlısı adıyle gerçekleştirilen etkinliğin tarihi daha da eskilere dayanıyor. 2004 yılında Sarıyer’ın En Hızlısı adıyla dönemin Atletizm İl Temsilciliği tarafından başlatılan daha sonraki süreçte 5-6 ilçe gerçekleştirilen küçük bir İstanbul aktivitesi idi.

Aradan yıllar geçti ve yıl 2012 ‘ye geldiğinde ORG Spor ve projeyi gerçekleştiren İstanbul Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü bir protokol yaparak bu projeyi büyütmeye ve gelirtirmeye karar verdiler. İş birliğinin başladığı ilk yılda yaklaşık 13 ilçede, daha sonraki yılda ise İstanbul’un tüm ilçelerinde yani 39 ilçede de aktiviteler gerçekleştirildi. 

Yıl 2015 olduğunda ise çeşitli markaların sponsorluğu ile desteklenen proje, Türkiye Atletizm Federasyonu ile birlikte yeni bir ek protokol yapılarak etkinlik İstanbul’un En Hızlısı’ndan, Türkiye’nin En Hızlısına evrilmiştir. 3 yıl Cheetos Türkiye’nin En Hızlısı adıyla gerçekleştirilen ve Türkiye’nin dört bir yanında milyonlarca çocuğu harekete geçiren proje 2016 yılında Ace of MICE En İyi Çocuk Etkinliği Ödülü’nü alarak ne kadar değerli bir etkinlik olduğunu tüm Türkiye’ye kanıtlamıştır.

Proje kapsamında bir çok ünlü sima etkinliğin yüzü olmuş, tanıtımlara destek vermiştir. Hatta dünyanın yaşayan en hızlı kadını ünvanına sahip olan Carmelita Jetter Türkiye’ye gelmiş ve Edirne’de 2016 sezonu açılışını gerçekleştirmiştir.

Bu ve buna benzer bir çok başarıya imza atan projede şimdiye kadar, 35.000 çocuk aktif olarak koşmuş, 34200 kilometre yolculuk yapılmış, 688 hakem görev yapmış, 19500 öğretmen sisteme girip sporcularını kayıt ettirmiş, 10000 in üzerinde Veli çocuğunu yarışa yazdırmış, 56 farklı şehirden katılım sağlanmış ve tüm çocuklarımızın koştuğu mesafe toplandığında 30.000.000 ( otuz milyon ) metre ortaya çıkmıştır. Bu değerler etkinliğin ne denli büyük kitlelere eriştiğini göstermektedir.

2018 yılı geldiğinde ise proje ORG Spor’un partneri olan Bro’event tarafından tamamen devir alındı ve tüm haklarıyla birlikte projeyi yapılmaya devam etti. 2018 yılında minik destek sponsorları ile ama gücünden hiç bir şey kaybetmeden tamamlanan Türkiye’nin En Hızlısı çocukların umut ışığı olmaya, hayatlarını değiştirmeye devam edecek.

Çocukların geleceklerine yön veren, bir çok yeteneğin ortaya çıkmasını sağlayan, daha önce hiç hayatında koşmamış çocukları şimdi Milli takıma kazandıran bu proje bu yıl Türkiye genelindeki ismiyle 5 yaşında, daha nice 5 yıllar boyu çocukların hayatına dokunmak dileği ile.